Связаться Зв'язатися

Зміна №1 ДБН В.2.2-15:2019 «Житлові будинки. Основні положення»

З 1 вересня набрала чинності Зміна №1 до ДБН В.2.2-15:2019 «Житлові будинки. Основні положення».

В статті ми проаналізували всі головні зміни.

Кінець спорам, який будинок вважати багатоквартирним

Згідно попередньої редакції ДБН багатоквартирний будинок визначався як житловий будинок, до складу якого входить більше, ніж одна квартира.

Водночас, в Державному класифікаторі будівель багатоквартирними вважаються будинки з трьома і більше квартирами. В Законі 417-VIII «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» багатоквартирним так само є будинок, в якому розташовано три чи більше квартири.

Таким чином, визначення багатоквартирного будинку в ДБН прямо суперечило визначенню в законодавстві.

Очевидно, це помітили не тільки учасники будівництва, а і нормотворці, узгодивши положення будівельних норм з положеннями законодавства. Відтепер «багатоквартирний будинок – це житловий будинок, що включає три і більше квартир, приміщення загального користування і загальні інженерні системи».

Але і тут не обійшлося без казусів: сфера застосування ДБН – «одноквартирні та багатоквартирні житлові будинки», двоквартирні взагалі загубились)

Зміни у термінах і визначеннях

Уточнені визначення деяких понять, наприклад:

Антресоль – тепер не тільки для зберігання речей (було), а і для перебування людей (стало), – потрібне уточнення.

Лоджія – необов’язково має бути огороджена стінами з трьох сторін (було), при кутовому розміщенні – може бути огороджена з двох сторін (доповнено).

Уточнено, що тераса може бути не тільки прибудованою (було), а й вбудованою або вбудовано-прибудованою. Доповнено, що тераса не має обмежень за глибиною.

Також додані нові терміни і визначення, зокрема:

«Балкон французький – тип балкона, що не має власної площадки, де огорожа встановлюється безпосередньо у прорізі із зовнішнього боку, прямо перед дверима. Можливий також варіант з площадкою глибиною не більше ніж 0,4 м

Веранда – засклене неопалюване приміщення, що прибудоване до будинку, вбудоване в нього або вбудовано-прибудоване, яке не має обмеження за глибиною та може розміщуватися над розташованим нижче поверхом.

Збільшено мінімальні розміри приміщень

В більшу сторону змінились нормативні розміри приміщень: площа кухні в однокімнатній квартирі, площа суміщеного санвузла, ширина коридорів і передпокоїв, сходового маршу, балкону тощо. Нові і попередні нормативи порівнюємо на малюнку 

Таблиця 1, що регулює верхню і нижню межу площі квартир, – відтепер не обов’язкова, а рекомендована. Таким чином, нижня межа площі квартир – фактично не нормується (проте нормується площа окремих приміщень).

Нежитлові приміщення: зміни

  • На першому поверсі житлових будинків відтепер дозволено розташування приміщень пожежно-рятувальних підрозділів 
  • У житлових будинках з умовною висотою понад 26,5 м необхідно передбачати  приміщення чергового персоналу, куди мають виводитись сигнали від систем автоматики і диспетчеризації цих будинків (допускається суміщати з приміщеннями консьєржів, охорони)
  • В житлових будинках відтепер не допускається розміщення приміщень або технологічних (виробничих) зон з кулінарним обладнанням для термічної обробки їжі, а саме: грилів, мангалів, коптилень, хлібопечей незалежно від наявності джерела відкритого або закритого вогню

На останнє обмеження слід звернути увагу також власникам індивідуальних житлових будинків. Нагадаємо, що вимоги ДБН стосуються не тільки багатоквартирних, а і будинків садибного типу. 

Нарешті і обов’язкові «бомбосховища»

Зміною №1 передбачено, що у складі житлових будинків у межах території населеного пункту, віднесеного до відповідної групи з цивільного захисту, для укриття мешканців (населення), необхідно передбачати улаштування споруд подвійного призначення із захисними властивостями сховищ.

Під час проектування житлових будинків в населених пунктах, не віднесених до відповідних груп з цивільного захисту, для укриття мешканців слід передбачати улаштування споруд подвійного призначення із захисними властивостями протирадіаційних укриттів.

Інші зміни

  • У житлових будинках (крім одноквартирних), починаючи з другого поверху, рекомендується влаштовувати пожежні ліфти для пересування та проведення рятувальних робіт, у тому числі маломобільних груп населення
  • Крім обов’язкових поштових скриньок, з’явилися рекомендовані ніші для поштоматів
  • З метою запобігання травматизму та можливості випадіння дітей з вікон світлопрозорі огороджувальні конструкції, окрім балконних та вхідних дверей, мають бути укомплектовані спеціальними пристроями блокування
  • для засклених балконів і лоджій, веранд, холодних комор введено коефіцієнт 1,0, тобто площа таких приміщень враховується у загальній площі квартири повністю (було 0,3 і 0,5 для всіх балконів і лоджій відповідно). 

Таким чином, вимоги будівельних норм частково приведені у відповідність з Інструкцією з технічної інвентаризації (для засклених лоджій), проте для засклених балконів залишається розбіжність (інвентаризатори використовують коефіцієнт 0,8).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Очікуйте дзвінка на протязі години

Ми в соц. мережах

Мы в соц. сетях