При аналізі можливості реалізації намірів забудови головне і вирішальне значення має відповідність майбутнього об’єкта містобудівній документації на місцевому рівні. Відповідність ідеї або концепт-проєкту вимогам містобудівної документації — перший крок для визначення перспектив реалізації будівництва.
Загалом оцінюються наступні показники:
- Гранично допустима висотність;
- Максимально допустимі відсоток і щільність забудови;
- Червоні лінії, лінії регулювання забудови й відстані до них;
- Планувальні обмеження (охоронні зони пам’яток культурної спадщини, межі історичних ареалів, зони регулювання забудови, охоронні зони сусідніх об’єктів, прибережні захисні смуги, обмеження використання приаеродромних територій тощо);
- Вимоги розділу інженерно-технічних заходів цивільного захисту.
Проте параметр, який має значення практично на всіх етапах реалізації проєкту, — функціональне призначення території.
Дотримання відповідності між намірами забудовника і функціональним призначенням території є основною вимогою як для отримання вихідних даних для проєктування, так і для зміни цільового призначення ділянки.
І надалі ця відповідність контролюється як при видачі документів, що дають право на виконання будівельних робіт, так і при прийнятті збудованого об’єкта в експлуатацію.
Законодавством встановлено і ряд виключень: ті випадки, коли дотримання співвідношення необов’язкове. Так, на час дії воєнного стану допускається будівництво не відповідно до функціонального призначення території для:
- Будівель тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб;
- Розміщення підприємств, переміщених із зони бойових дій;
- Річкових портів (терміналів) на річці Дунай;
- Об’єктів дорожньо-транспортної інфраструктури (крім об’єктів дорожнього сервісу),
- Деяких інженерних мереж;
- Окремих терміналів та виробничо-перевантажувальних комплексів.
Наявна містобудівна документація місцевого рівня грає вирішальну роль при визначенні можливості реалізації намірів забудови, тому обов’язково має аналізуватись забудовниками при прийнятті рішення про купівлю ділянки.
Аналіз містобудівної документації дозволяє переконатися, що будівельний проєкт відповідає всім законодавчим та нормативним вимогам і заздалегідь виявити можливі обмеження будівництва.
У підсумку, аналіз містобудівної документації допомагає визначити оптимальну стратегію реалізації проєкту, зменшує ризики та вартість будівництва.