Связаться Зв'язатися

Примусове відчуження майна. Що треба знати!?

Всі знають, що в умовах воєнного стану можуть «забрати машину або квартиру» та не всі знають механізм, як це має відбуватися. До нас звертаються багато читачів з проханням викласти цю процедуру та пояснити. 

Всім відомо, що 24 лютого 2022 року на всій території України введено воєнний стан.

Зміст правового режиму воєнного стану визначає Закон України «Про правовий режим воєнного стану», прийнятий  Верховною радою України 12.05.2015 року за № 389-VIII  (набув чинності 11.06.2015 року) 

Цей Закон зазначає, що на період воєнного стану передбачається надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, в тому числі тимчасового обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб.

Зокрема, це означає в тому числі, що на цей час військове командування разом з військовими адміністраціями можуть запроваджувати та здійснювати такий захід, як примусове відчуження майна приватної або комунальної власності та вилучення майна  державних підприємств. При цьому, про це, обов’язково, повинні бути надані відповідні документи – про це розкажемо далі в статті.

Який механізм застосовується при примусовому відчуженні або вилучені майна?

Цей механізм передачі визначається в Законі України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного  чи надзвичайного стану» прийнятого за № 4765-VI 17.05.2012 року (набув чинності 13.06.2-12 року).

Розберемося що таке примусове відчуження та вилучення майна!

Примусове відчуження майна – це позбавлення власника право власності на індивідуально визначене майно (тобто не на все майно, а тільки те, що потрібно) з попереднім або наступним відшкодуванням його вартості. Це стосується майна  приватної або комунальної власності.

Вилучення майна – це позбавлення державних підприємств, державних господарських об’єднань права господарського відання або оперативного управління індивідуально визначеним державним майном.  Вилучення майна здійснюється без відшкодування вартості такого майна. Зверніть увагу, що вилучення ніяк не стосується приватної власності. Це тільки державна власність.  

Хто може здійснити примусове відчуження або вилучення майна?

Такі дії здійснюються за рішенням військового командування. Тільки в місцевостях, де не ведуться бойові дії, рішення має бути погоджене з обласною, районною адміністраціями або виконавчим органом відповідної місцевої ради.

Як має здійснюватися відшкодування вартості примусово відчуженого майна?

Примусове відчуження майна в умовах воєнного стану може здійснюватися з попереднім повним відшкодуванням його вартості.  У разі неможливості попереднього повного відшкодування майно все одно відчужується з наступним повним відшкодуванням його вартості. Тобто примусове відчуження майна передбачає повне відшкодування його вартості. Вартість відшкодування визначається на підставі висновку про вартість майна.

Про примусове відчуження або вилучення майна складається акт (зразок  бланку додається). Акт складається на бланку, зразок якого затверджено постановою Кабінету Міністрів України.

Важливо !!!! В акті має бути зазначено:

1. Назва військового командування або органу, який прийняв або погодив рішення про примусове відчуження або вилучення;

2. Відомості про власника (власників) майна:

  • Для юросіб – повне найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код;
  • Для фізичних осіб – ПІБ, постійне місце проживання, ідентифікаційний номер.

3. Відомості про документ, що встановлює право власності на майно ( у разі наявності). 

4. Опис майна. Для нерухомого майна – відомості про місцезнаходження (адреса), для рухомого майна (наземні, водні або повітряні засоби) – відомості про реєстраційний номер, марку, модель, номер шасі, рік випуску та інші реєстраційні дані.

5. Сума виплачених коштів у разі попереднього відшкодування.

Акт підписується власником майна або його законним представником та уповноваженою особою військового командування яке прийняло або погодило рішення про примусове відчуження. 

Якщо власник майна або його законний представник відсутні під час складання акту про примусове відчуження або вилучення майна – акт складається без її участі.

В такому випадку власник має право на ознайомлення з актом. Примірник акту та документ, що містить висновок про вартість майна, вручаються під розписку особі, у якої відчужується або вилучається майно.

Право державної власності на майно виникає з дати підписання акту.

Нагадуємо!!! Що під «уповноваженою особою військового командування» мається на увазі людина, яка має доручення/довіреність від військового командування на вчинення таких дій та може підтвердити свою особу.

Важливо знати, що може бути примусово відчужено або вилучено навіть заставне майно та майно боржників щодо яких відкрито справу про банкрутство (неплатоспроможність).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Очікуйте дзвінка на протязі години

Ми в соц. мережах

Мы в соц. сетях