Связаться Зв'язатися

Проектна документація повторного використання

29 липня 2022 року прийнято Закон № 2486-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення вимог цивільного захисту під час планування та забудови територій», що набуває чинності 24 жовтня.

На рівні Закону «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-V вперше врегульовано питання застосування проектів повторного використання. 

Слід зазначити, що ще за радянських часів в будівництві активно застосовувались типові проекти. Так, прийняті в 1957 році будівельні норми СНиП II-В.10-58 «Жилые здания» передбачали можливість будівництва за типовими проектами. Умовно кажучи, професійна команда відповідного архітектурного НДІ розробляла проект, наприклад типового панельного багатоквартирного житлового будинку у повному складі, включаючи планування окремих кімнат та коридорів. Вказаний проект проходив повну перевірку та професійну експертизу, після чого затверджувався та отримував відповідний шифр. Після цього однакові будинки споруджувались в сотнях населених пунктів за єдиним шаблоном.

З огляду на майже повне зникнення державного замовника питома доля типових проектів в Україні майже зникла. Однак можливість розробки подібних проектів була передбачена державними будівельними нормами. Так, питання розробки проектів повторного використання (надалі – «ППВ») було врегульовано в ДБН А.2.2-3-2014 Склад та зміст проектної документації на будівництво та низці інших ДБН.

З огляду на підвищення ролі держави не лише як регулятора виробничих процесів в будівництві, але і як безпосереднього замовника сотень та тисяч об’єктів в процесі відновлення зруйнованих в результаті військової агресії рф, то постала об’єктивна необхідність для запуску питання ППВ на новому рівні.

Законом дане визначення такого проекту:

«Проект повторного використання у будівництві – документація, яка включає архітектурно-планувальні, конструктивні, технічні та технологічні рішення для умов будівництва, визначених завданням на проектування, застосування якої передбачається для багаторазового використання при розробленні проектної документації на будівництво (об’єктів або їх відокремлених частин), має експертну оцінку з позитивним висновком та затверджується замовником такої документації. Проектна документація на будівництво, розроблена із застосуванням проектів повторного використання у будівництві, затверджується замовником на підставі позитивного звіту експертизи, яка здійснюється у випадках, визначених цим Законом”.

З урахуванням змін в законодавстві, внесених новим Законом, можна окреслити наступні ключові ознаки для ППВ:

  • Якщо об’єкт будується на підставі ППВ, то проектна документація розробляється один раз, а збудовано може бути десятки й сотні об’єктів, при цьому кожного разу відповідний проект має проходити експертизу для перевірки правильності застосування ППВ на конкретному будівельному майданчику;
  • Якщо об’єкт зводиться з використанням ППВ, то і сама проектна документація, і відповідний звіт про експертизу, мають вноситись до Реєстру будівельної діяльності.
  • ППВ містить архітектурно-планувальні, конструктивні, технічні та технологічні рішення, застосування яких передбачається здійснювати багаторазово.

Враховуючи те, що у зв’язку з агресією рф виникла необхідність відновлення сотень і тисяч пошкоджених та зруйнованих об’єктів, надзвичайно важливим є врегулювання процедур будівництва таких об’єктів за стандартизованими проектними рішеннями, що підвищить оперативність розроблення проектної та отримання дозвільної документації на таке будівництво. Внесення таких змін може вплинути на пришвидшення прийняття рішень місцевими радами та державними органами для повноцінного запуску програм із відбудови українських міст.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Очікуйте дзвінка на протязі години

Ми в соц. мережах

Мы в соц. сетях