Связаться Зв'язатися

Нові умови щодо зміни цільового призначення земельної ділянки під час війни

В Законі України Про внесення змін до деяких законів України щодо першочергових заходів реформування сфери містобудівної діяльності, який було прийнято 12 травня 2022 року та  набув чинності з 09 червня 2022 року, встановлено нові умови щодо зміни цільового призначення земельної ділянки під час дії режиму воєнного стану.

Під час дії воєнного стану допускається встановлення та зміна цільового призначення земельної ділянки без дотримання співвідношення між видом цільового призначення земельної ділянки та видом функціонального призначення території.

Ця норма не застосовується:

  • природоохоронних та ландшафтно-рекреаційних територій, що визначені містобудівною документацією на місцевому рівні;
  • земель, віднесених до категорій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення;
  • земель історико-культурного призначення;
  • земель водного фонду (крім розміщення річкових портів (терміналів);

Також не допускається зміна цільового призначення без співвідношення з видом функціонального призначення для територій, де згідно з містобудівною документацією на місцевому рівні передбачено розміщення об’єктів освіти, охорони здоров’я, культури, соціального забезпечення, житлово-комунального господарства, цивільного захисту, військових та інших оборонних об’єктів, лінійних об’єктів інженерно-транспортної та енергетичної інфраструктури, інженерної інфраструктури меліоративних систем, для:

  • будівництва (нового будівництва, реконструкції) будівель для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб;
  • розміщення виробничих потужностей підприємств, переміщених із зони бойових дій;
  • розміщення річкових портів (терміналів) на річці Дунай;
  • розміщення об’єктів дорожньо-транспортної інфраструктури (крім об’єктів дорожнього сервісу), мереж електропостачання, газорозподільних, водопровідних, теплопровідних, каналізаційних мереж, електронних комунікаційних мереж, об’єктів магістральних газопроводів;
  • розміщення місць тимчасового зберігання відходів від руйнувань, зумовлених бойовими діями, терористичними актами, диверсіями або проведенням робіт з ліквідації їх наслідків
  • розміщення мультимодальних терміналів та виробничо-перевантажувальних комплексів.

Для вищезазначених потреб встановлення або зміна цільового призначення, передача (надання) земельної ділянки із земель державної або комунальної власності у власність чи користування здійснюється за умови:

  • якщо розміщення на земельній ділянці відповідних об’єктів не призведе до порушення обмежень у використанні земель, у тому числі у сфері забудови та охорони культурної спадщини, вимог нормативно-правових актів, будівельних норм та інших нормативних документів, обов’язковість застосування яких встановлена законодавством.

У такому разі, а також, якщо на території, на якій розташована відповідна земельна ділянка, відсутня затверджена містобудівна документація на місцевому рівні, рішення щодо встановлення або зміну цільового призначення земельної ділянки, передачі (надання) земельної ділянки із земель державної або комунальної власності у власність чи користування  приймається на підставі мотивованого висновку про можливість розміщення на земельній ділянці відповідного об’єкта згідно з вимогами нормативно-правових актів, будівельних норм, інших нормативних документів, обов’язковість застосування яких встановлена законодавством (надалі за текстом -висновок).

Такий висновок надає орган містобудування та архітектури сільської, селищної, міської ради на безоплатній основі протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту про його надання.

Запит про надання висновку подається з використанням електронної системі.

Якщо земельна ділянка формується та вид її цільового призначення не відповідає виду функціонального призначення території  або затверджена містобудівна документація відсутня – до запиту додається документація з землеустрою.

В такому випадку, затвердження документації з землеустрою здійснюється після отримання висновку.

Якщо Державний земельний кадастр не функціонує до запиту додається кадастровий план земельної ділянки, підписаний інженером-землевпорядником.

Якщо у висновку буде визначена неможливість розміщення об’єкту на відповідній земельній ділянці – такий висновок має містити посилання на обмеження у використанні земель, на конкретну норму, правовий акт, що унеможливлює розміщення такого об’єкта.

!!!! Важливо: за наявності висновку про можливість розміщення на земельній ділянці відповідного об’єкту – отримання містобудівних умов та обмежень не вимагається.

Проектування об’єкта допускається до завершення зміни цільового призначення.

Якщо на підставі висновку цільове призначення не було змінено – висновок втрачає чинність з дня скасування воєнного стану.

Якщо під час дії воєнного стану або протягом шести місяців з дня його скасування, на підставі висновку не розроблено проектну документацію та не отримано право на виконання будівельних робіт – такий висновок, як особливий вид містобудівних умов та обмежень втрачає чинність.

Протягом трьох років з дня скасування воєнного стану, містобудівна документація на місцевому рівні підлягає взаємоузгодженню з існуючою забудовою, що склалася  внаслідок реалізації цих положень. 

Містобудівна документація,  яка буде розроблятися пізніше, має враховувати існуючу забудову, що склалася внаслідок реалізації цих положень.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Очікуйте дзвінка на протязі години

Ми в соц. мережах

Мы в соц. сетях